Ana SayfaArşivBasın DuyurularıTürk Hukuk Kurumu Genel Kurulu Yapıldı

Türk Hukuk Kurumu Genel Kurulu Yapıldı

Dört yıldır Başkanlık yapan Sn. SABİH KANADOĞLU aday olmadı.

Görev bölümü sonrasında Av. Yaşar Çatak Başkanlığa seçildi.

Kurumumuzun Olağan Genel Kurulu 14 Mayıs 2016 Cumartesi günü yapıldı.

Kurumun önceki başkanları, Avukat Atila Sav, Anayasa Hukukçusu Yekta Güngör Özden, Talay Şenol, Tuncay Alemdaroğlu ve Erkan Yücel’in yanısıra Milletvekilleri, Şenal Sarıhan, Necati Yılmaz ve Mahmut Tanal ile CHP önceki Genel Sekreteri Adnan Keskin, eski parlamenterler; Abdullah Emre İleri, Metin Somuncu ve Vamık Tekin ile Prof. Dr. Ruşen Keleş ve Prof. Dr. Erzan Erzurumluoğlu da üye sıfatıyla genel kurulda bulundular.

Kurum’un, Prof. Dr. Muammer Aksoy salonunda yapılan Genel Kurulda seçime adaylar üç liste düzenlemesi içinde katıldılar.

Türk Hukuk Kurumu Yönetim Kurulu üyeliklerine; Av. Yaşar Çatak, Doç. Dr. Devrim Güngör, Av. Abidin Şahin, Av. Münci Özmen, Av. Meral Erdoğan, Av. Hasan Tecim, Av. Cumhur Tutyol, Av. Fikret Aydın, Av. Demir Akan, Av. Gökhan Tekşen ve Av. Çetin Çimen.

Onur Kurulu’na; Prof. Dr. İbrahim Kaplan, Av. Nezahat Gündoğmuş, Av. Erkan Yücel.

Denetleme Kurulu’na; Av. Erkin Kaya, Av. Günnur Altıok Erol, Av. İbrahim Akgül seçildiler.

Yönetim Kurulu, yaptığı görev bölümü sonunda; Kurum Başkanlığına Av. Yaşar Çatak, Başkan Yardımcılığına Av. Münci Özmen, Genel Yazmanlığa Av. M.Gökhan Tekşen, Sayman üyeliğe Av. Hasan Tecim getirildi.

Türk Hukuk Kurumu başkanlığını, Yargıtay Onursal Başsavcısı SABİH KANADOĞLU’ndan devralan YAŞAR ÇATAK “Cumhuriyet, Atatürk İlke ve Devrimleri temelinde yükselmiştir. Çağdaş yaşama dönüşümün güvencesi de Hukuk Devrimi’dir.

Hukuk Devriminin kökleşmesi, korunması ve geliştirilmesinde, Türk Hukuk Kurumu’nun önemli işlevi vardır. Bu işleve dinamizm katma sorumluluğuyla göreve başlıyoruz. Demokratik Hukuk Devleti ve hukukun üstünlüğü anlayışımızı başarıya taşıyacağız.” şeklinde söylemde bulundu.