Ana SayfaArşivMakalelerSÜPER KUPA FİNALİ NİÇİN YURTDIŞINDA OYNANSIN?

SÜPER KUPA FİNALİ NİÇİN YURTDIŞINDA OYNANSIN?

Prof. Dr. Türk:

“Galatasaray ve Fenerbahçe, İstanbul takımları oldukları için yapacakları 2022-2023 süper kupa final maçının da orada oynanması doğaldır. Seyirci kapasitesi bakımından Türkiye’nin en büyük stadyumu olarak Atatürk Olimpiyat Stadyumu, süper kupa final maçı için en uygun yerdir. Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu maç için yurt dışında stadyum aramasına  gerek yoktur.”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin 2022-2023 sezonu Süper Lig Şampiyonu Galatasaray ile Türkiye Kupası Şampiyonu Fenerbahçe arasındaki süper kupa final maçını yurt dışında oynatmak istediklerini, bu konuda Suudi Arabistan ile görüştüklerin, maçın belki orada, belki Katar, Abu Dabi veya İngiltere’de oynanabileceğini, konunun henüz netlik kazanmadığını, görüşmelerinin devam ettiğini açıklaması üzerine eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, bir futbol seyircisi olarak  yazılı bir değerlendirme yaptı:   

“UEFA tarafından düzenlenen Avrupa futbol şampiyonalarında final maçlarının sahaya çıkacak takımların kendi ülkelerinden farklı bir ülkede yapılması, maçın tarafsız bir sahada oynanması bakımından yürütülen bir uygulamadır.  Geçen sezonun Süper Lig Şampiyonu Galatasaray ile Türkiye Kupası Şampiyonu Fenerbahçe arasındaki süper kupa final maçının yurt dışında oynatılmasında böyle bir durum söz konusu değildir. Süper kupa final maçı, iki Türk takımı arasında yapılacaktır.

Bu maçın yurt dışında yapılması, her şeyden önce Futbol Federasyonu ve her iki kulüp için gidiş-dönüş, saha için ödenecek para ve diğer giderler bakımından yurt içinde oynama durumunda söz konusu olmayacak bir ek maliyet getirecektir. Galatasaray ve Fenerbahçe, Türkiye’de en çok taraftarı ve seyircisi olan kulüplerimizdendir. Onların bu maçı izleyebilmek için pasaport çıkarmaları, gidilecek ülkeden vize almaları, gidiş-dönüş uçak bileti bedelini, karayolunu tercih ederlerse onun bedelini, bir gecelik de olsa otel ve diğer seyahat giderlerini ödemeleri gerekecektir. Oysa  maçın yurt içinde oynanması durumunda  bu işlemler ve giderler söz konusu olmayacaktır. Her iki takımın isteyen taraftar ve seyircilerini bu maçı stadyumda canlı olarak seyretmek zevkinden yoksun bırakmamak gerekir. 

 Galatasaray ve Fenerbahçe, İstanbul takımları oldukları için yapacakları 2022-2023 süper kupa final maçının da orada oynanması doğaldır. Seyirci kapasitesi bakımından Türkiye’nin en büyük stadyumu olarak  Atatürk Olimpiyat Stadyumu, süper kupa maçı için de en uygun yerdir.  Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu maç için yurt dışında stadyum aramasına  gerek yoktur.”