SİYASÎ DEPREM

                                                                                                                                                                                                                Prof. Dr. Türk 

       “Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda İyi Parti’nin Genel Başkan Akşener’in açıklamasında ifadesini bulan tutumu, Türkiye’nin iç politikasında var olan dengeleri sarsan bir deprem niteliğindedir. Bu açıklama, Cumhur İttifakı’na ve Anayasa’ya aykırı bir biçimde üçüncü kez aday olacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dışarıdan verilebilecek en büyük  destek niteliğindedir.”

       Altılı Masa’nın dünkü toplantısında 5 parti genel başkanının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda mutabakata varmasına karşılık, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in buna katılmaması  ve bu gün yaptığı açıklamada Altılı Masa’nın bu kararı tescil edecek  noter masası olmadığını belirtmesi,  Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nu  adaylık için göreve çağırması konusunda eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir değerlendirme yaptı:

       “İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklaması, yalnız Altılı Masa’nın dağılması ya da diğer 5 partiyle devam etmesi, önümüzdeki 28. dönem milletvekili genel seçimine de Millet İttifakı’nın 5 parti ile girmesi anlamına gelebilecek niteliktedir. Ama en önemlisi şudur: Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda İyi Parti’nin Genel Başkanı Akşener’in açıklamasında ifadesini bulan  tutumu, Türkiye’nin iç politikasında var olan dengeleri sarsan bir deprem niteliğindedir. Bu açıklama, Cumhur İttifakı’na ve Anayasa’ya aykırı bir biçimde üçüncü kez aday olacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dışarıdan verilebilecek en büyük  destek niteliğindedir.

    Açıklama, önümüzdeki seçimlerden bir iktidar değişikliği ve Altılı Masa’nın savunduğu güçlendirilmiş parlâmenter sisteme geçişi sağlayacak Anayasa değişikliğini yapabilecek bir parlâmento çoğunluğu bekleyenler için tam bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Akşener’in Yavaş ve İmamoğlu’na  adaylık çağrısı yapması ise, CHP’de karışıklık yaratmaya yönelik,  siyasî etikle bağdaşmayan bir çıkıştır.

       Kaldı ki, Anayasa’nın 101. maddesine  göre CHP Meclis Grubu, Kılıçdar-oğlu’nu aday göstereceğine göre; Yavaş veya İmamoğlu’nu  İyi Parti Meclis Grubu mu, yoksa  100.000 seçmen mi aday gösterecek? Her iki Büyükşehir Belediye Başkanı da, başarıyla yürüttükleri görevlerini bu koşullarda bırakmayacak kadar siyasî basiret sahibidirler.

       Altı Masa’da şimdiye kadar  ertelendiği anlaşılan bu gelişmeden sonra, Akşener’in en yüksek  siyasî görev için aday olmayı şahsî çıkar peşinde koşma olarak nitelemesi, beş yıl önceki Cumhurbaşkanı seçiminde Muharrem İnce’yi aday  gösteren ve İyi Parti’nin milletvekili genel seçimlerine katılmasına olanak sağlayan Kılıçdaroğlu’na haksızlıktır.

       Seçmen olarak Türk Milletinin, 14 Mayıs 2023  Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerinde oylarını eşsiz sağduyusuyla kullanacağına şüphe yoktur.”  

 (3.3.2023)