Ana SayfaArşivBasın DuyurularıSeçimlerde, çay paketi, pazar torbası gibi hediyelerin dağıtılmasının yasal olmadığına ilişkin...

Seçimlerde, çay paketi, pazar torbası gibi hediyelerin dağıtılmasının yasal olmadığına ilişkin açıklama

12 02 2019

 

 

            298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun “Propaganda amaçlı yayın ve malzeme dağıtma” başlıklı 57. maddesi, seçime katılan siyasi partilerin ve adayların, propaganda süresi sona erene kadar, kendilerini tanıtıcı nitelikte broşür, el ilanları, parti bayrağı, poster, afiş veya ses ve görüntü içeren CD, DVD gibi her türlü yayını dağıtmakta serbest olduklarını; buna karşılık, belirtilenler dışında herhangi bir hediye ve eşantiyon dağıtmalarının yasak olduğunu öngörmektedir.

Yüksek Seçim Kurulunun, 20.12.2018 tarihli Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlanan 1119 sayılı kararıyla, 1 Ocak 2019’den 30 Mart 2019 Cumartesi saat 18:00’e kadar, propaganda serbestliği ile ilgili olarak, uyulması gereken usul ve esaslar belirlenmiştir. Söz konusu usul ve esasların 1/F maddesi uyarınca, seçime katılan siyasi partilerin ve adayların, kendilerini tanıtıcı nitelikte broşür, el ilanları, parti bayrağı, poster, afiş veya ses ve görüntü içeren CD, DVD gibi her türlü yayın dışında herhangi bir hediye ve eşantiyon dağıtmalarının yasak olduğu belirtilmiştir. Yüksek Seçim Kurulunun anılan kararında vurgulanan husus, 298 sayılı Kanunun yukarıda belirtilen 57. maddesinde yer alan hükmün tekrarı niteliğindedir.

Yasa hükmü ve YSK kararı herhangi bir yoruma gerek bırakmayacak kadar açıkdır.10 ŞUBAT 2019 günü, partisinin İstanbul sandık kurulu başkanları buluşmasında konuşan Genel Başkan/ Sayın Cumhurbaşkanı, seçmenlere ikram olarak çay paketi ve Alışveriş torbası dağıtılıcağını söylemişdir.

Seçmene dağıtılacak çay paketleri, dağıtımı serbest broşür, el ilanı, parti bayrağı, CD, DVD, gibi materyallerden değildir.

Yasa ile konulan propaganda yasakları, seçimlerin eşit-adil rekabet koşullarında yapılması içindir. Hukuk Devletinde demokrasi kurallarına, yasalara saygı ve uyum öncelikle yönetenlerden beklenir.

 

Türk Hukuk Kurumu

Yönetim Kurulu Başkanı

Av. Yaşar Çatak