Ana SayfaArşivBasın DuyurularıOHAL OLAĞAN HAL OLAMAZ

OHAL OLAĞAN HAL OLAMAZ

08.05.2018

OHAL OLAĞAN HAL OLAMAZ

 

Hukuk Devleti,  Bağımsız Yargı, Gerçek Demokrasi

Bu Ülke Yurttaşlarının da Hakkı dır.

 
   

 

 

Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçimlerinin yapılacağı  24 Haziran, ülkemiz için önemli bir dönemece girdiği gün olacakdır.

Gelinen süreçde yaşanan üç halkoylaması da, Hukukun üstünlüğü  parlamenter  demokrasi adına birer kırılma noktası olmuşdur.  

1)      “Cumhurbaşkanını Halk Seçsin” popülizmi kullanılarak 2007 de yapılan halkoylaması ile Başkanlık yolu aralanmışdır.

2)      “HSYK’ yı demokrat yapıya kavuşturuyoruz” söylemi ile yüksek kurulunun FETÖ’ye teslimi, yargının tarafsızlığının ve bağımsızlığının yok edilmesi 2010 Halkoylamasının sonucudur.

3)      “Güçler ayrılığını etkinleştiriyoruz, Yönetimde istikrarı sağlıyoruz” sunumu ile “Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi” adı altında hiçbir gerçek demokrat ülkede olmayan Tek Adam başkanlık sistemi mühürsüz oylarında geçerli sayıldığı 16 Nisan 2017  Halkoylaması ile yasallaştırılmışdır.

Şimdi de,  24 Haziran baskın seçimi  ile halkın önüne  konulacak sandıkdan umulan sonuçla 16 Nisan 2017 Refarandumuna ve sürdürmekte olan Tek Adam rejimine meşruiyet kazandırılmak istenmektedir.

Günümüz uygulamasında, Devleti oluşturan yasama, yürütme ve yargı erkleri üzerinde egemen olan, dördüncü erk’i de  (medya/basın) denetim altında tutan  Tek Adamın konumuna süreklilik  sağlamak için uygun zamanlama 24 Temmuz olarak saptanmışdır.

Öte yandan ,

Yapılacak seçimde tek adamın seçilme riskini azaltmak ve 16 Nisan Referandumun da iktidar partisi ile “Evet Bileşeni” olan erime sürecindeki sözde muhalefet  partisinin de Baraj sorununu ortadan kaldırmak amacıyla, 298 sayılı Seçim yasasında  değişiklik yapılarak demokratik olmayan “itifak modeli” getirilmişdir.

15 Temmuz 2016 darbe girişimi ardından ilan olunan OHAL sürmektedir.

-OHAL KHK ları ile 110 bin’in  üzerinde Kamu personeli görevlerinden ihraç edilmişdir. Bunlardan,  işe iade olanların sayısı ancak 300 kadardır..

KHK larla 1000in üzerinde mevzuat maddesinde değişiklik yapılmışdır. Bunların önemli bir kısmı da OHAL ilanını gerektiren konuların dışındaki düzenlemelerdir.

16 Nisan 2017 Halkoylaması OHAL ortamında gerçekleşmiştir.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimi de yine OHAL koşullarında yapılacaktır.

Birçok uluslarası otorite siyaset ve düşün kuruluşları gibi bizde, bu durumu sakıncalı buluyoruz. OHAL ile Özgür Demokratik Seçimi birarada düşünmek olanaklı değildir.

Terörle mücadele OHAL olmadan da sürdürülebilir.  OHAL’î Olağan Hal durumuna getirmek, OHAL ortamında seçim yapmak kabul edilemez.

Hukuk devleti, bağımsız yargı, gerçek demokrasi, Bu ülke yurttaşlarının da hakkıdır.  

                                                                           

 

                 T.H.K. Yönetim Kurulu Başkanı

                Av. Yaşar ÇATAK