Ana SayfaArşivMakalelerKPSS VE KİLİTLENEN MEB KAPISI

KPSS VE KİLİTLENEN MEB KAPISI

Kurumumuz Üyesi Prof. Dr.Hikmet Sami Türk’ ün  yazılı açıklaması :

     “Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), Devlet Memurları Kanunu uyarınca kamu hizmet ve görevlerine Devlet memuru olarak atanmak isteyenler için açılan sınavların ilk aşamasıdır. Başarılı olanlar sözlü sınav niteliğindeki mülâkata alınır. Bunda da başarılı olanlar, yayımlanan sınav sonuçlarındaki sıralamaya ve kamu kurumlarının personel gereksinmesine göre ilgili kurumlarca atanırlar. Bu sınavların amacı, kamu hizmet ve görevlerine Devlet memuru olarak atanacakların gerekli bilgi ve niteliklere sahip olanlar arasından objektif kriterlere göre belirlenmesini sağlamak, atamalarda siyasî, ideolojik veya başka nedenlerle kayırmacılık yapılmasını engelle-mektir.       

  MEB tarafından düzenlenen son sınavların mülâkat aşamasında adaylara kamu görevleri ile, öğretim ve eğitimle ilgili olmayan, lâik Cumhuriyet ilkelerine ters düşen, günlük politikaya giren bazı  sorular sorulduğu,  sosyal medyaya ve basına yansıyan şikâyetler anlaşılmaktadır. Sınav komisyonlarının Anayasa’nın  değişmez hükümlerine aykırı herhangi bir soru sormamaları, bu konuda dikkatli olmaları gerekir. Öğretmenler, Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği, milletimizin geleceği olan gençleri yetiştirecek kamu görevlileridir. Onların sınavı, özel bir önem taşımaktadır.

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kendisine  iletilen şikâyetler hakkında  görüşmek üzere Millî Eğitim Bakanı Özer ile görüşmek istemesi, bu konuda gösterilen duyarlılığın ifadesidir. Bakanın Ana Muhalefet Partisi Liderinin veya herhangi bir milletvekilinin  randevu istemine  cevap vermemesi, demokratik bir devlet içinde  anlaşılabilir bir tutum değildir. Hele hiçbir vatandaşa kapatılamayacak olan Devlet kapısının Ana Muhalefet Partisi Liderine karşı parmaklıklarına zincirle takılmış anahtarla  kilitlenmesi, ilkel bir davranıştır. Görevi dolayısıyla örnek olması gereken bir Bakanın dünya önünde Türkiye’ye böyle bir çirkinliği yaşatmaya hakkı var mıdır?”  

(30.12.2021)