Ana SayfaArşivMakalelerİSTANBUL, HİÇBİR PARTİNİN MÜLKÜ DEĞİL

İSTANBUL, HİÇBİR PARTİNİN MÜLKÜ DEĞİL

 Kurumumuz Üyesi Prof. Dr.Hikmet Sami Türk’ ün  yazılı açıklaması :

 

      “Belirli süreler için seçimle gelinen görev yerleri hiç kimsenin mülkü değildir. Eski bir özdeyişle ‘Mahkeme, kadıya mülk değildir’. Seçimleri yapan, kullandıkları oylarla halktır. Sonucu belirleyecek olan millî iradedir.”

      Cumhurbaşkanı,  AK Parti  (yaygın kısaltma ile AKP)  Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Partisinin İstanbul İl Teşkilâtının dün Sakarya’da yaptığı toplantıya telefonla bağlanarak “Şu anda 15 milyon nüfusuyla İstanbul’un, 2023, ardından 2024 olmak üzere, yeniden sahibini bulması lâzım. Bu da AK Parti’dir.” demiştir. Bu söz üzerine eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir açıklama yaptı.

      “İstanbul, idarî bakımdan Türkiye’nin en büyük ili, seçim hukuku bakımından en büyük seçim çevresidir.  24 Haziran 2018 milletvekili genel  seçiminde İstanbul’dan seçilen ve TBMM üye tamsayısının altıda birini oluşturan 101 milletvekilinin partiler arası dağılımı şöyledir: AKP 46, CHP 27, HDP 12, İyi Parti 8, MHP 8.

      31 Mart 2019 günü yapılan yerel genel seçimlerde İstanbul’da CHP adayı Ekrem İmamoğlu, Millet İttifakını birlikte oluşturan İyi Parti yanında HDP seçmenlerinin de desteğiyle geçerli oyların % 46.36’sını alarak Büyükşehir Belediye Başkanı  seçilmişti. Fakat bu seçim, AKP’nin itirazı üzerine Yüksek Seçim Kurulu’nun haksız bir kararıyla iptal edildiği için; 23 Haziran 2019 günü yapılan yenileme seçiminde geçerli oyların %  54.22’sini alan İmamoğlu, ikinci kez Başkan seçildi. 31 Mart 2019 günü aynı zarf içinden çıkan ve iptal edilmeyen  oy pusulaları ile seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne seçilen 311 üyenin partiler arası dağılımı şöyledir: AKP 176, CHP 119, İyi Parti 12, MHP 4.

       Durum böyle olduğu hâlde AKP, eski Başbakan Binali Yıldırım’ı TBMM Başkanlığından istifa ettirip aday gösterdiği Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde  CHP adayının kazanmasını bir türlü içine sindiremedi.

       AK Parti Genel Başkanı olarak Erdoğan’ın –öne alınmazsa– Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 6/5. maddesinde yollama yapılan Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 6. maddesine göre 18 Haziran 2023 Pazar günü yapılması gereken Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri ile Mahallî İdareler Seçimi Hakkında  Kanun’un 8. maddesi uyarınca ertesi yıl 31 Mart 2024 Pazar günü yapılması gereken yerel genel seçimlerde Partisinin  Türkiye genelinde ve İstanbul’da kazanmasını, Parti üyelerinin bu yolda çalışmasını istemesi  doğaldır. Yanlış olan, AKP’yi İstanbul’un sahibi olarak görmesidir.  Oysa ne kendisinin  27 Mart 1994 yerel genel seçimlerinde Refah Partisi adayı olarak  % 25.19  oyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek bu görevi dört yıl yürütmüş olması, ne hâlen Genel Başkanı olduğu AKP’nin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunluğa sahip bulunması böyle bir hak vermez.  Bu görev yerleri hiç kimsenin mülkü değildir. Eski bir özdeyişle ‘Mahkeme, kadıya mülk değildir’. 

       Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği gibi büyükşehir belediye başkanlığı ve belediye meclisi üyeliği de belirli süreler için seçimle gelinen görevlerdir. Anayasa’mızın 77. maddesinde TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ‘beş yılda bir aynı günde’, 127. maddesinde mahallî idareler seçimlerinin ‘beş yılda bir’ yapılacağı belirtilmiştir. Seçimleri yapan, kullandıkları oylarla halktır. Anayasa’nın 6. maddesinde yazıldığı gibi ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir’. Seçimlerin sonucunu belirleyecek olan millî iradedir.”   

(6.12.2021)