Ana SayfaArşivBasın DuyurularıDemokratik Laik Sosyal Hukuk Devleti Vazgeçilmezimizdir

Demokratik Laik Sosyal Hukuk Devleti Vazgeçilmezimizdir

 

Demokratik sisteme karşı Silahlı Kuvvetler içinde örgütlenen bir CUNTA tarafından yapılan DARBE GİRİŞİMİ’ni halkımız DİRENME HAKKI’nı kullanarak başarısızlığa uğratmıştır.

Cumhuriyetimizin temel anlayışında ULUSUN EGEMENLİĞİ ESASTIR. Nereden gelirse gelsin Ulus iradesi dışında bir egemenlik odağı kurulamaz. Ulus iradesi üstünde VESAYET KABUL EDİLEMEZ.

Darbeye teşebbüs suçunun failleri hakkında yasal işlemler başlatıldığını, olaya karışan, askerler yanında bürokrasi ve yargıdaki uzantıların da gözaltına alındığını izliyoruz.

Sorumlular hakkında yasal süreç işletilirken, Hakim-Savcı güvencesi, bağımsız ve tarafsız mahkeme, doğal yargıç gibi evrensel ve anayasal hukuk kural ve ilkelerine uygun davranılmasına özenin, ADİL YARGILAMA’nın varlığının göstergesi olduğu unutulmamalıdır.

Ülkemizde ulusal birliğe ve dayanışmaya olan gereksinimin önemi de yadsınmamalıdır. Kimsenin birbirini ötekileştirme-soyutlama hakkı yoktur.

Tüm sorunların çözümü, engellerin aşılması, Atatürk İlke ve Devrimlerinin yol göstericiliğinde, demokratik-sosyal hukuk devleti ve laik cumhuriyet de aranmalıdır.

Türk Hukuk Kurumu Başkanı

Av. Yaşar Çatak