Ana SayfaArşivBasın DuyurularıBaro Başkanlarının Anayasal özgürlüklerinin zor kullanarak kısıtlanmasına ilişkin açıklama

Baro Başkanlarının Anayasal özgürlüklerinin zor kullanarak kısıtlanmasına ilişkin açıklama

 

 

 

23 06 2020

 

 

Yargının kurucu unsuru olan savunmanın kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütü barolardır. Baroların bölünüp parçalanmasını ve güçsüzleştirilmesini protesto etmek için 22.6.2020 sabahı Ankara girişinde buluşan Baro Başkanları ve Avukatlar birkaç yüz metre yürüdükten sonra otobüslerle Anıtkabir’e gitmek istemişler ancak, polis tarafından zor kullanılarak engellenmişlerdir. Polis, engelleme sırasında, bazı Baro Başkanlarının ve Avukatların vücut bütünlüklerine saldırıda bulunmaktan çekinmemiştir. Baro Başkanları ve Avukatlar, sağlıkları hiçe sayılarak bütün gün ve gece soğuğunda, yağmur altında tutularak topluca kötü muameleye uğramışlardır.

 

Polisin bu davranışı ve onları yönetenlerin bu yöndeki emirleri, Anayasanın “Kişinin Hakları ve Ödevleri” Bölümünde yer alan ve 34. Madde ile güvence altına alınan, “Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı’na ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 3. Maddesindeki, Toplantı ve gösteri yürüyüşü ile ilgili düzenlemeye de açık aykırılık oluşturmaktadır.

 

Baro Başkanlarının ve Avukatların yürüyüşünün polis zoruyla engellenmesi, bir hukuk devletinde kabul edilemeyecek düzeyde keyfilik ve vahim bir Anayasaya aykırılık örneğidir.

 

Baro Başkanlarının ve Avukatların, temel hak ve özgürlüklerini kullanmak istedikleri için zulüm görmeleri, haksızlığa uğrayan ve hakları çiğnenen insanlar üzerinde hak aramaktan vazgeçirme etkisi yaratır ve onları çaresiz bırakır. Türkiye çaresiz ve kimsesiz insanlar ülkesi olmamalıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Av. Yaşar Çatak                                                                                                                                    Türk Hukuk Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı