Ana SayfaArşivMakalelerATATÜRK HAVA LİMANI’NDAN PARK YAPMAK

ATATÜRK HAVA LİMANI’NDAN PARK YAPMAK

Kurumumuz Üyesi Prof. Dr. Hikmet Sami Türk’ ün  yazılı açıklaması : 

 

 

“1933’ten beri kullanılan, zamanla genişletilen ve yakın zamanlara kadar 11.776.961 metrekarelik bir alan üzerinde hizmet veren, 1985’ten beri Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk’ün adıyla anılan, uluslararası hava taşımacılığında beş kıta ile bağlantılı bir terminal olarak bu adla  tanınan Atatürk Hava Limanı’nı yıkıp, onun yerine İstanbul’un çeşitli semtlerinde şehir içinde yapılması gereken parklardan birini millet bahçesi olarak burada şehir dışında yapmak için yıkım işlerine başlamanın mantıklı bir açıklaması yoktur. Dünyanın başka hiçbir yerinde de böyle bir uygulamanın örneği yoktur.

Üstelik bu uygulama, 12 Haziran 2011 günü yapılan 24. dönem milletvekili genel seçiminden sonra İstanbul Milletvekili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 8 Temmuz 2011 günü TBMM’ne sunulan 61. Hükümet  Programı’nda yapılacak işler arasında yer alan ‘İstanbul’a 3’üncü bir hava limanı, 3’üncü bir köprü kazandıracağız.” vaadiyle  hava limanı yönünden çelişmektedir. Çünkü henüz özel bir ad verilmeyen, o nedenle İstanbul Hava Limanı olarak anılan yeni hava limanı yapılmasına karşılık, Atatürk Hava Limanı’nın park yapılmak üzere yıkılması, İstanbul’un Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Hava Limanı ile birlikte iki hava limanında kaldığını  gösterir.  

Bu durumda 15.840.900 nüfuslu İstanbul’un üçüncü bir hava limanı gereksinmesi, İstanbul Hava Limanının inşasıyla ortadan kalkmamıştır. Nitekim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birçok yurt dışı seyahatinde  Atatürk Hava Limanı’nı kullanmaya devam ettiği görülmektedir. Ayrıca İstanbul’un coğrafî konumu, buradan dünyanın her tarafına giden uçaklarla sağlanan hava yoluyla ulaşım  bağlantılarının devamını gerektirmektedir.

Ayrıca Atatürk Hava Limanı’nın yıkımıyla ülkemizi işleyen bir hava limanından yoksun bırakmanın yanında, onun yerine yapılacak parkın maliyetiyle birlikte  Devlete verilecek zarar milyarlarca lirayı bulacaktır. Bu durumun sorumluları, elbet bir gün  bunun hesabını vereceklerdir. O nedenle şimdi yapılması gereken, aklın ve mantığın gereği olan, Atatürk Hava Limanı’nı yıkmak için gönderilen iş makinelerini gecikmeksizin oradan çekmek ve  89 yıllık hava limanı hizmetlerinin  sürdürülmesini sağlamaktır.”