Ana SayfaArşivMakalelerATATÜRK ANITINA SALDIRI

ATATÜRK ANITINA SALDIRI

Kurumumuz Üyesi Prof. Dr.Hikmet Sami Türk’ ün  yazılı açıklaması : 

 

     “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstiklâl Savaşını başlatmak üzere Anadolu’ya geçmek için 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıktığı noktaya 1931’de dikilmiş olan Atatürk anıtı, Türkiye’deki en güzel Atatürk heykellerinden biri,  muhteşem bir anıttır. Avusturyalı ünlü  heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılan bu anıtta her figür ayrı bir anlam taşımaktadır.

      Bağımsızlık için arka ayakları üzerinde şaha kalkmış at üzerinde sol eliyle atın dizginlerini tutarken, sağ eliyle kılıcını kabzasından  çeken Gazi Mustafa Kemal  Paşa, işgal altındaki topraklarımızı kurtarmak ve milletimizi yeniden bağımsızlığına kavuşturmak, bu anlamda hem Kurtuluş, hem İstiklâl Savaşı olarak adlandırılan büyük savaşı başlatmak için taarruz emrini veren Başkomutandır. O’nun 19 Mayıs 1919 günü Samsun’da başlattığı, Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongrelerinden sonra 23 Nisan 1920 günü Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni toplayarak yürüttüğü   büyük ulusal savaş, 3 yıl 3 ay 21 gün devam etmiş; kahraman ordumuzun  arada bazı ihanet ayaklanmalarını da bastırmasından, Birinci ve İkinci İnönü savaşları ile Sakarya ve  Başkomutanlık meydan savaşlarını büyük zaferlerle kazanmasından sonra  9 Eylül  1922 günü İzmir’e girişiyle sona ermiştir.

      Samsun’daki Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk anıtı, bütün bunların heykelle ifadesidir. Arkasında daha önce Çanakkale Savaşlarında düşman kuvvetlerini püskürten Anafartalar Grup Komutanlığı gibi büyük askerî başarılar bulunan  Mustafa Kemal Paşa, sonraları,  19 Mayıs 1919’un önemini o günün kendi doğum günü olarak kabul edilebileceğini söyleyerek belirtmiştir. 

      Samsun’daki anıtı yıkmaya kalkışan alçaklar ve onları azmettirenler, 100 yıl sonra hâlâ Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkmasını, Büyük Zafer’den ve Lozan Barış Antlaşması’ndan sonra lâik Türkiye Cumhuriyeti’ni  kurmasını içlerine sindiremeyen, –bir süre önce ölen fikir babalarından biri gibi–  ‘Keşke Yunanlılar kazansaydı’ diyebilecek kadar aşağılık hainlerdir. Onlara 25.7.1951 tarih  ve  5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun uyarınca verilecek cezaların bu çerçeve içinde belirleneceğine kuşku yoktur.

     Samsun’daki menfur saldırı girişimi, onu lânetleyen bütün Samsunlular ve Türk Milleti için bir kez daha büyük kurtarıcı,  ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve  eserlerine  sahip çıkmak için uyarıcı bir  vesile olmuştur.”

 (4.2.2002)