Ana SayfaArşivBasın DuyurularıA.B.D. Hazine Bakanlığının yaptırım kararı hakkında açıklama.

A.B.D. Hazine Bakanlığının yaptırım kararı hakkında açıklama.

04 08 2018

A.B.D. Hazine Bakanlığının

yaptırım kararı hakkında açıklama

     A.B.D. Hazine Bakanlığı (U.S. Department of Treasury), 1 Ağustos 2018 tarihinde, papaz Brunson’un tahliye edilmemesi nedeniyle, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yaptırım uygulama kararı aldığını duyurmuştur.  Duyuruda, bu kararın, kısaca “Küresel Magnitsky Yasası” (Global Magnitsky Human Rights Accountability Act) olarak anılan yasanın verdiği yetkiye dayanan 21.12.2017 yürürlük tarihli “Ciddi insan hakları ihlalleri veya rüşvet fiilleriyle ilgili kişilerin [yabancıların] mal varlıklarının bloke edilmesi”ne ilişkin Başkanlık Kararnamesinin uygulaması olduğu belirtilmiştir.

     Duyuruda, papaz Brunson’un haksız ve adaletsiz olarak tutulduğu, hakkındaki, silahlı terör örgütüne yardım ve siyasi ve askeri casusluk amacıyla gizli bilgiler elde etme suçlamalarını destekleyen kanıtların bulunmadığı ileri sürülmüştür.

A.B.D.’nin Türk yargı organlarının, papaz Brunson hakkında varacağı sonucu ve gerekirse, bu sonuca götüren yargı sürecinin AİHM tarafından değerlendirilmesini beklemeksizin uygulamaya koyduğu söz konusu yaptırım kararı, A.B.D.’nin, uluslararası hukukta devletlerin eşitliği ilkesine aykırı biçimde, güçlülerin hukukunu dayatması olarak nitelendirilebilir. Bu yönüyle, yaptırım kararı, Kurumumuz tarafından kınanmaktadır. 

     A.B.D.’nin, Rusya, Ukrayna, Suriye, İran, Yemen, Kuzey Kore, Sudan, Libya, Somali, Zimbabve, Küba, Venezüella ve Kongo gibi, insan haklarına saygı gösterilmeyen ve yargının bağımsız karar verebildiğine güvenilmeyen ülkelere yönelik olarak da benzer yaptırım kararlarına başvurduğu gözlemlenmektedir. Türkiye’nin, yaptırıma maruz kalan Bakanlarıyla, bu grup ülkeler içinde yer alması rencide edici olduğu kadar, insan haklarına saygının ve yargı organlarımızın bağımsızlığının tartışılır olmasının vardığı boyutlar açısından da oldukça düşündürücüdür.            

 

Türk Hukuk Kurumu

Yönetim Kurulu Başkanı

Av. Yaşar ÇATAK