Ana SayfaArşivMakaleler30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

30 AĞUSTOS 2023 ZAFER BAYRAMI MESAJI*

 

Eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, 30 Ağustos 1922 günü kazanılan Büyük Zaferin 101. yıldönümü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı:

“30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun! 26 Ağustos 1922 sabahı Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın komutasında başlayan büyük taarruzla kazanılan 30 Ağustos Zaferi, Kurtuluş Savaşı’nın son meydan muharebesidir. Bu Zafer, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden uzun ve zorlu yolda en kesin askerî galibiyettir. Dumlupınar yakınlarında gerçekleşen bu muharebe, kahraman Ordumuzun 9 Eylül 1922 günü İzmir’e girişi ve düşmanın işgal ettiği bütün  mevzilerden çekilmesiyle sonuçlanmıştır. Böylece Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkışıyla başlayan Kurtuluş Savaşı, 3 yıl 3 ay 21 gün sonra İzmir’de sona ermiştir.     

Bu Büyük Zaferi bize armağan eden, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ve Cumhuriyet’in kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yakın silâh arkadaşlarını saygı, minnet ve şükranla; bağımsız Türkiye için canlarını veren şehitlerimizi, bu güzel vatanın her karış toprağını kanlarıyla sulayan gazilerimizi  saygı ve rahmetle anıyoruz.

30 Ağustos Zaferi, en zor koşullarda çok büyük işler yapmış Türk Milletinin birlik içinde yenilmez gücünü kanıtladığı benzersiz bir askerî başarıdır. Bunun değerini bilmek,  Atatürk’ün en gerçek yol gösterici olarak nitelediği bilimin ışığında Milletçe ilerlemek, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmak için çalışmak zorundayız.”