Ana SayfaArşivBasın Duyuruları23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 102. YILI KUTLU OLSUN

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 102. YILI KUTLU OLSUN

 

 

 

“Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir”

Mustafa Kemal Paşa Diyor ki!

      “… Bakanlar Kurulu bağımsız bir tutum ile yüce Meclisinizin karşısında mevki almak yetkisine sahip değildir. Yüksek heyetiniz onların varlığını göz önüne almayarak kanun koyar. Ve onların görevi bu kanuna bağlı olmak ve uymaktan oluşur. Bakanlar Kurulu’nun her bir organı olsa olsa yüksek heyetiniz içinde bir üye gibi, bir milletvekili gibi, yalnız düşüncesini belirtir ve kişisel görüşünü söyleyebilir.

         Anayasamızın birinci maddesinde ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ‘denmiştir. Bu, hiçbir kayıt hiçbir eleştiri kabul etmez” …

“…MİLLETTE EFENDİLİK YOKTUR …”  Millet ona ancak kanunu vaziyetini ve meşru vaziyetini verir.  Ve egemenliğini bizzat korur. Büyük hayaller peşinde koşan , yapamayacağımız şeyleri yapar gibi görünen sahtekâr insanlardan değiliz. Biz hayat ve bağımsızlık isteyen milletiz ve yalnız ve ancak bunun için hayatımızı harcarız.

     Bildiğim ve bilinmesi, ilan edilmesi gereken bir gerçek varsa, oda “MİLLETİMİZ HİÇ BİR KİMSENİN RIZASINA GEREK GÖRMEDEN, RIZA GÖSTERMEYENLERE KARŞI İSYAN EDEREK MİLLİ EGEMENLİĞİNİ ALMIŞ VE ÖYLECE KULLANMAKTA BULUNMUŞTUR. MİLLET EGEMENLİĞİNİ ALMIŞTIR VE İSYAN EDEREK ALMIŞTIR. ALINMIŞ OLAN EGEMENLİK HİÇBİR NEDEN VE YOLLA TERK VE İADE EDİLEMEZ , BAŞKASINA VERİLEMEZ…’’ !

Bugün için , ulusun egemenliği ne yazık ki hırpalanmıştır! 1987 iktidarlarınca kabul edilen seçim yasası ile TBMM sadece parti genel başkanlarının kişisel kararları ve iradeleriyle atanan milletvekillerinden oluşmaktadır.

Giderek ve zaman içinde egemenliği simgeleyen meclis, parti genel başkan ve merkezlerinin yukardan atanmış vekillerince oluşmaktadır.

Halkın , tabanı temsil eden parti üyesinin egemenlik hakkı geri verilmelidir ;aksi halde ‘’Egemenlik kayıtsız ve şartsız ulusundur ‘’sözünün gölgesine sığınamaz halksız demokrasi , ‘’Haksız ve Hukuksuz bir demokrasidir ‘’..!

Toplumun kılcal damarlarından kopan güç ve karar yolları kapatılmıştır. Kutsal Bayramı kutladığımız bugün, tüm siyasi partilere çağrıda bulunuyoruz. Demokrasiyi, “atama demokrasisi” olmaktan çıkarıp yurttaşlarca seçilen tabana dayanan ve halkın doğrudan temsil edildiği bir yönetim şekline sağlamak için, siyasi partiler yasasını hep birlikte değiştiriniz.

İttifaklar içinde önümüzdeki yasal düzenlemeleri yapacak ortak komisyonların, “tek adam-tek seçici” kuralının değiştirilmesi, ulusal iradeye ve demokrasiye inananlar için kaçınılmazdır.

Ulusal Egemenliğe dayanmayan demokrasi, gerçek demokrasi değildir.!

Ve ; “ÇOĞUNLUĞUN YANLIŞI, BİR KİŞİNİN DOĞRUSUNDAN DAHA DOĞRUDUR”

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN.

 

 

 

Av. Nail GÜRMAN

TÜRK HUKUK KURUMU

Başkanı