Ana SayfaArşivBasın Duyuruları21 Nisan 2019 günü CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimi ile...

21 Nisan 2019 günü CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimi ile ilgili açıklama:

22 04 2019

 

 

21 Nisan 2019 günü Ankara’da şehit cenaze törenine katılıp şehit yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunmak isteyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na, nefret güdüsüyle hareket eden bir grup tarafından linç girişiminde bulunulmuştur.

Nefretin, insanoğlunun doğuştan getirdiği bir duygu olmadığı, sonradan aşılandığı bilinmektedir. Ülkemizde de, oy devşirmek uğruna ve suç işlemeye tahrik etmek pahasına, insanlarımıza birbirinden nefret etmeleri aşılanmaktadır. Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimi, kendisine yönelik nefret söylemlerinin bir sonucudur.

Linç girişimleri, yasa tanımaz güruh veya çetelerin saldırıları olarak tanımlanır; hiçbir bakımdan protesto eylemi olarak nitelendirilemez ve ülkedeki hukuk düzeninin bozulmakta olduğunu gösterir. Hukuk düzeninin bozulması ise, ülkede, korku ve güvensizlik anlamına gelen “orman kanunu”nun egemen olmasına yol açar. Böyle bir ortamın, toplumsal barışın temelini oluşturan hukuk devleti ve çoğulcu demokrasi ile bağdaşır hiçbir yönü yoktur.

Linç girişimlerini protesto eylemleri olarak nitelemek, insan canına yasa tanımaz saldırganlıkla kastedenlerin eylemlerini, hukuk düzeni içinde Anayasal bir hak olan protesto eylemleriyle bir tutmak anlamına gelir ki, hukuk açısından temelden yanlıştır.

Ülkemizi yönetenlerin, nefret duyguları aşılanmış olanların yeni linç girişimlerinde bulunabilecekleri tehlikesini görerek önlem almalarının beklentisi içindeyiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Türk Hukuk Kurumu

Yönetim Kurulu Başkanı

Av. Yaşar ÇATAK