Ana SayfaArşivBasın Duyuruları10 Temmuz Dünya Hukuk Günü ???...

10 Temmuz Dünya Hukuk Günü ???…

10 07 2020

 

Türkiye’de “10 Temmuz Dünya Hukuk Günü”, 5.7.1967 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla kabul edilmiş ve 10.7.1967 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

O tarihten bu yana Türkiye’nin yaşadığı çeşitli çalkantılara rağmen kutlanagelmiş olan Dünya Hukuk Günü  şimdi unutulmuş gibidir. Anayasanın ve yasaların vatandaşlara eşit olarak uygulanmadığı, temel hak ve özgürlüklerden yararlanma hakkına saygı gösterilmediği, yargının bağımsız olmadığı, hukuk devleti ilkesinin rafa kaldırıldığı günlerde Dünya Hukuk Günü’nün kutlanmaması doğaldır.

Baroları güçsüzleştirmek amacıyla bölüp parçalama projesinin yasalaşmak üzere olduğu; buna, temel hak ve özgürlüklerini kullanarak karşı çıkan Avukatlara şiddet uygulandığı ve kötü muamele yapıldığı bir ortamda, Dünya Hukuk Günü’nü kutlamak olanaklı değildir.

Dileriz ki, ülkemiz; Anayasanın ve yasaların eşit olarak uygulandığı, temel hak ve özgürlüklerden yararlanma hakkına saygı gösterildiği, yargının, savunma unsuruyla yani, Avukatlarla birlikte bağımsız olduğu, savunma görevi gören ve ‘adalet görevlisi’ olan Avukatlara şiddet uygulanmadığı ve kötü muamele yapılmadığı Gerçek Hukuk devletinin tüm kurum ve kurallarıyla işlediği günlere kavuşsun ve  “10 Temmuz Dünya Hukuk Günü”nü sevinçle ve içtenlikle kutlasın.

 

                                                                            Av. Yaşar Çatak

                                                      Türk Hukuk Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı