Ana SayfaArşivMakalelerSİYASETTE ÜSLÛP

SİYASETTE ÜSLÛP

  Kurumumuz Üyesi Prof Dr. Hikmet Sami Türk’ün yazılı açıklaması :

 “Çok partili siyasî hayatta farklı görüşlerin savunulması, siyasî partilerin ve liderlerinin birbirlerini eleştirmesi  işin doğasındadır. Fakat bu görüş ve eleştirilerin karşılıklı saygı ve nezaket kuralları içinde ifade edilmesi, hakarete dönüşmemesi gerekir. Aksine davranış, siyasî tartışmanın düzeyini düşürdüğü gibi, ülkedeki siyasî ortamı de gerginleştirir. Üstelik hakaretamiz bir üslûp, onu kullanana hiçbir yarar sağlamayacağı gibi, kişiliği hakkında yaratacağı kanaatle kendisine zarar da verir. Yahya Kemal Beyatlı’nın bir özdeyiş hâline gelen şu sözünü unutmamak gerekir:

‘Üslûb-i beyan aynıyla insandır.’ (Anlatım üslûbu insanın aynısıdır).

Siyasî tartışmalarda örnek alınacak konuşma üslûbu, 12 Eylül 1980 öncesinde CHP, sonrasında DSP Genel Başkanı olan Bülent Ecevit’in eleştirdiği siyaset insanları hakkında dahi her zaman ‘Sayın’ sözcüğünü kullanmaya özen gösteren üslûbudur.

  Siyasette tartışma düzeyini yükseltmek, konuşma üslûbuna dikkat etmekle olur. Demokratik rejim, farklı siyasî görüşlerin centilmenlik kuralları içinde ifade edildiği bir rejimdir. Ülke ve dünya sorunları hakkındaki düşünce ve önerilerimizi kimseye hakaret etmeden anlatabilmeli, eleştirilerimizi öyle yapabilmeliyiz. Saygılı bir üslûp, açıkla-dığımız  düşünce ve öneriler, yaptığımız eleştiriler kadar önemlidir.”