Ana SayfaArşivBasın DuyurularıODTÜ arazisinde ağaç kesmek suretiyle ruhsatsız inşaat alanı açılmak istenmesiyle ilgili kamuya...

ODTÜ arazisinde ağaç kesmek suretiyle ruhsatsız inşaat alanı açılmak istenmesiyle ilgili kamuya açıklama

 

8.7.2019 Pazartesi sabahı, ODTÜ arazisinde inşaat alanı açmak için ağaç kesimine girişildiği ve ağaçların kesimine karşı çıkan öğrencilere karşı zor kullanıldığı haberiyle haftaya başlanmıştır. İlerleyen saatlerde, inşaatın projesinin bulunmadığı ve inşaat için ruhsat alınmadığı için yasalara aykırı gelişen bu duruma müdahale etmek isteyen Çankaya Belediye Başkanının da, olay yerine yaklaştırılmadığı öğrenilmiştir. Bazı TV kanallarında görülen, Üniversite kampüsünün doğal ortamını korumak için tepki gösteren öğrencilere karşı orantısız güç kullanıldığını gösteren görüntüler ise, üzüntü ve endişe duyulmasına neden olmuştur.

ODTÜ arazisinde ağaç keserek yapılmak istenen inşaatın Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait olması proje ve ruhsat gibi yasal gereklerin yerine getirilmesini ortadan kaldıran bir durum değildir. İşin yürütümündeki yasallık unsurunun eksikliği ile birlikte, Üniversite kampüsünün doğal ortamını korumak için tepki gösteren öğrencilere karşı, güce başvurulmuş olması, hukuk devleti ilkesi ve toplumun huzuru açısından endişe vericidir.

Hukuk devleti ilkesini ve toplumun huzurunu gözeten, doğru ve iyi bir yönetim anlayışına dönülmesi dileğimiz ve beklentimizdir.

Kamuoyuna saygıyla sunulur.

                                                   Av. Münci Özmen

                              Türk Hukuk Kurumu Yönetim Kurulu Başkan Yrd.