Türk Hukuk Lûgatı

Kurumumuzla özdeşleşen ve alanında aşılamayan anıt eser Türk Hukuk Lûgatı, kurumumuzun 12 yılı aşkın çalışmaları sonucunda genişletilmiş ve güncellenmiş biçimiyle iki cilt (Türkçe-Türkçe ve İngilizce-Almanca-Fransızca-Latince) olarak 79 yıl sonra yeniden yayımlandı!

 

Yeni Türk Hukuk Lûgatı’nı yayıncısı Yetkin Yayınları ve www.yetkin.com.tr adresinden temin edebilirsiniz.

Yazılar

Yayımlanan yazılardaki görüş ve düşünceler yalnızca yazarlarına ait olup Türk Hukuk Kurumu Derneği’ni bağlamaz ve sorumlu kılmaz. Yazı ve fotoğraflar kaynak gösterilmeden başka bir yerde yayımlanamaz.

TÜRK HUKUK KURUMU BASIN BİLDİRİSİDİR

 

 

       TBMM 22.Dönem Başkanı Bülent ARINÇ, önceki gün seçimlerin ertelenmesine ilişkin görüşünü açıklarken, "Anayasalar kutsal metinler değillerdir, hukuki metinlerdir." beyanında bulunmuştur.

       Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan ve asgari bir hukuk öğrenimi yapmış olan bir kimse için çok talihsiz ve ne yazık ki, şaşılacak bir beyandır.

       Yaşanan büyük felaketin yıllardır yapılan bütün uyarılara karşın kendisinin ve partisinin de sorumlu olduğu dönemler dahil, hiçbir önlemi almamış bulunan bir anlayışın; felaketten sonra seçimlerin ertelenmesini adeta "o bölge için bir çağrı olarak" düşünmek de, ne yazık ki ayrı bir gaflettir.

       Geçmişteki bir Cumhurbaşkanının "Anayasa bir defa delinmekle bir şey olmaz" anlayışının mirasçısı olan kişilerden başka bir düşünce beklemek her ne kadar şaşırtıcı olsa da; Anayasayı sadece bir hukuki metin olarak düşünmek, hukuk anlayışında "cahilliğin" bir sonucu olsa gerektir.

       Ayrıca, YSK'nın bu konuda seçimleri erteleme yetkisinin olduğunu beyan eden Bülent ARINÇ, bu açıklamasına gerçekten inanıyorsa hukuka ve demokrasiye inanmış Anayasanın saygınlığını baş üzere tutmuş bir toplum olarak kendisinden bir tek ricamız olabilir. Lütfen, diplomasını okuduğu fakülteye iade etsin.

       Sonuç olarak, Anayasanın bu şekilde yorumlanması çok tehlikeli ve dünya hukukçularını bize güldürecek bir fikirdir.

       Anayasa ve yasalarımız uyarınca, seçimler Anayasanın 78.maddesinde belirtilen kural dışında ertelenmez, YSK'nın bu konuda hiçbir yetkisi olamaz.

      Ve ayrıca belirtmek gerekir ki, DEMOKRASİLERDE HALKIN OYU İLE KABUL EDİLMİŞ BİR ANAYASA, TEK KUTSAL METİNDİR.!

      Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım. 15.02.2023

                                                                                                                                                                                                                    Av. Nail GÜRMAN

                                                                                                                                                                                                           Türk Hukuk Kurumu Başkanı

Üye Bilgi Güncelleme

Not: Güncellemeler üye onayı alındıktan sonra yapılmaktadır.

Üyelik Başvurusu