Türk Hukuk Lûgatı

Kurumumuzla özdeşleşen ve alanında aşılamayan anıt eser Türk Hukuk Lûgatı, kurumumuzun 12 yılı aşkın çalışmaları sonucunda genişletilmiş ve güncellenmiş biçimiyle iki cilt (Türkçe-Türkçe ve İngilizce-Almanca-Fransızca-Latince) olarak 79 yıl sonra yeniden yayımlandı!

 

Yeni Türk Hukuk Lûgatı’nı yayıncısı Yetkin Yayınları ve www.yetkin.com.tr adresinden temin edebilirsiniz.

Yazılar

Yayımlanan yazılardaki görüş ve düşünceler yalnızca yazarlarına ait olup Türk Hukuk Kurumu Derneği’ni bağlamaz ve sorumlu kılmaz. Yazı ve fotoğraflar kaynak gösterilmeden başka bir yerde yayımlanamaz.

Lozan Antlaşmasının 99. Yıl dönümü nedeniyle Türk Hukuk Kurumu Basın Duyurusudur.

22 07 2022

 

 

         “… 17 Kasım 19222’de “ hayatımı tehlikede hissediyorum” diyerek İngilizlere sığınan Halife Vahdettin’i taşıyan İngiliz Malaya Zırhlısı 20 Kasım 1922 pazartesi sabahı Maltaya ulaştı. Vahdettin Maltaya çıktığı o gün, TBMM temsilcisi İsmet Paşa, Türkiye’nin kurtuluşu için İsviçre’de Lozan Konferansının açılış törenine katılıyordu.

         Lozan’da İsmet Paşa başkanlığında ki Türk heyetinin, İngiliz, Fransız, İtalya ve Yunan heyetlerinden oluşan bir cepheye karşı aylardır süren diplomasi savaşı sonunda 24 Temmuz 1923’te “TÜRKİYE’NİN BAĞIMSIZLIK BELGESİ LOZAN ANTLAŞMASI İMZALANDI…”

         Kurtuluş Savaşı ve sonrasında ki Lozan Antlaşmasıyla SADECE BU TOPRAKLAR YENİDEN VATAN YAPILMAKLA KALMADI, Lozan Kapitülasyonların kaldırılması ve kabotaj sahip olunmasıyla bu toprakları çevreleyen denizler de “Mavi Vatan” yapıldı.

         24 Temmuz 1923’de LOZAN BAĞIMSIZLIKTIR, CUMHURİYETTİR, BARIŞTIR, ULUSAL EGEMENLİKTİR, DEMOKRASİDİR, ÖZGÜRLÜKTÜR, İNSAN HAKLARIDIR…

         Lozan bir ulusun onuru, namusu, bekası, özgürlük ve bağımsızlığının güvencesidir.

         Bugün için Lozan ve onun yarattığı hiçbir hak ve hukuk hiçbir yetkiyle Çiğnenemez! Değiştirilemez! Yok sayılamaz! Çünkü buna hiç kimsenin gücü yetmeyecektir.

         Türk Hukuk Kurumu, Anayasamızın “giriş” ve “değiştirilemez” bölümleri başta olmak üzere hukukun ve adaletin sahibi olmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

                                                                             

                                                                                        Av. Nail Gürman

Türk Hukuk Kurumu Başkanı

Üye Bilgi Güncelleme

Not: Güncellemeler üye onayı alındıktan sonra yapılmaktadır.

Üyelik Başvurusu